sobota, 2 marca 2013

Pod lupą: Coca cola light



Wszyscy znamy unikalny smak coca coli, która już od dawna jest królową wśród napojów gazowanych. Wielu z nas ma również świadomość, że nie należy ona do zdrowych i niskokalorycznych napojów. Pomimo tej wiedzy nie potrafimy odmówić sobie przyjemności z picia tego napoju, sięgając ewentualnie po jego lżejszą wersję podczas stosowania diety. Sprawdźmy jednak, czy tylko cukier przeszkadza nam w odchudzaniu i powtórzmy raz jeszcze, jakie działanie na nasz organizm mają pozostałe składniki naszej coca coli.
 

Plusy (+)

  • Smak: pewnie większość z was odczuła, że choć równie przyjemny trochę różni się od zwykłej coca coli
  • Bardzo niska kaloryczność napoju, za sprawą zastąpienia cukru słodzikiem (0,2 kcal/100 ml; dla porównania w normalnej wersji ok. 43 kcal / 100 ml, czyli 142 kcal w puszce, co oznacza aż 7 łyżeczek cukru!).
  • Kofeina ma pozytywny wpływ na organizm dorosłego człowieka: pobudza układ oddechowy i trawienny, zmniejsza napięcie mięśni oraz wzmaga koncentrację.

Minusy (-)

  • Dwutlenek węgla, przede wszystkim powoduje wzdęcia, co tym samym uniemożliwia nam posiadanie płaskiego brzucha. Ponadto nie zaleca się picia napojów gazowanych przed i w trakcie wysiłku fizycznego, ponieważ gaz ten zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co powoduje ucisk przepony i utrudnia tak ważne podczas odchudzającego treningu dotlenienie organizmu.
  • Kwas amoniakalno – siarczanowy (E150d), pełni w napoju rolę barwnika. Badania na zwierzętach wykazały, iż może on zawierać związki toksyczne, które w większych stężeniach wywołują skurcze mięśni i powodują zmiany w składzie krwi.
  • Kwas ortofosforowy (E338), przede wszystkim wzmacnia smak coli, a jego kwasowość zmniejsza wyczuwalność cukru, przez co nawet w normalnie słodzonej coca coli nie jesteśmy w stanie rzetelne ocenić ilości dodanego cukru. Tak jak informują producenci napoju „fosfor i jego związki są niezbędnymi mineralnymi składnikami pokarmowymi”, owszem, ale trzeba dodać, że w zbyt wysokich ilościach kwas ortofosforowy upośledza wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu, czyli w znacznym stopniu przyczynia się do osteoporozy i może pogłębiać depresję.
  • Kofeina, której zawartość jest o 20 % wyższa niż w zwykłej coca coli i wynosi ok. 12 mg / 100 ml napoju, czyli w puszcze znajduje się ok. 40 mg tej substancji. O ile dla dorosłych dzienna bezpieczna dawka wynosi nie więcej niż 600 mg, to u dzieci, które nie maja zwyczaju picia kawy i dużej ilości herbaty taka dzienna dozwolona ilość wynosi średnio 5,3 mg/kg, czyli dla dziecka ważącego 35 kg – 185 mg kofeiny Jest to ilość, którą możemy przekroczyć pozwalając mu na wypicie ok. 4 szklanek coli light dziennie, zostawiając rezerwę (60 mg) na inne źródła kofeiny (herbata, czekolada itp.). Przekroczenie tej ilości może przyczyniać się do nadpobudliwości, trudności z koncentracją i wzmożonej agresji.
  • Aspartam, który jest substancją słodzącą, praktycznie nie zawiera kalorii, ale liczne badania sugerują jego rakotwórcze działanie na nasz organizm. Pewne jest natomiast, iż coca coli light nie powinni pić osoby chore na fenyloketonurię, gdyż aspartam jest źródłem nietolerowanej przez ich organizm fenyloalaniny.
  • Benzoesan sodu, jest konserwantem otrzymywanym syntetycznie, który może wywoływać reakcje alergiczne.
  • Niektórzy uważają, że coca cola jest dobrym sposobem na biegunkę i wymioty, ale niestety nie jest to prawda, udowodniono nawet, że może się ona przyczyniać do większego wydalania wody wraz z kałem.

Informacje dodatkowe:

  • Coca cola zero różni się od coli light jedynie smakiem. Ta pierwsza dzięki umiejętnie skomponowanej mieszance, smakuje tak samo jak zwykła coca cola, natomiast cola light charakteryzuje się trochę innym unikalnym dla siebie smakiem.
  • Coca cola light, ze względu na większą zawartość kofeiny będzie lepszą alternatywą zwykłej coca coli dla ludzi dorosłych. Wybór coli o obniżonej kaloryczności do popcornu będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy do kina chodzisz raz w tygodniu, wówczas nie tylko dostarczysz sobie jednorazowo znacznie mniej kalorii, ale jednocześnie nie narazisz organizmu na zbyt częste i tym samym szkodliwe działanie innych substancji zawartych w tym napoju.
  • W przypadku dzieci zalecam pozostać przy zwykłej coca coli, uwzględniając oczywiście jak największy umiar. Pamiętając o tym, że szklanka coli to aż 5 łyżeczek cukru, pozwól dziecku na wypicie maksymalnie 2 szklanek w ciągu tygodnia, zmniejszając w dniu podania tego napoju ilość pozostałych słodyczy.
  • Dodatkowo, aby zminimalizować szkodliwe działanie składników tego napoju zadbaj, aby w dniu wypicia coca coli dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wapnia ( soja, mleko i przetwory mleczne), witaminy D (produkty mleczne- 1,5 – 2%, tłuste ryby: łosoś, węgorz, śledzie, makrela; mięso, jaja), magnezu (gorzka czekolada, fasola, płatki owsiane, banan) oraz żelaza ( mięso, żółtko jaj, pestki dyni, brokuły).

Oczywiście wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko pamiętać, że skoro nawet najzdrowszy produkt szkodzi w nadmiarze to w przypadku tego, który jest z góry uznawany za niezdrowy musimy zachować szczególną rozwagę i umiar, aby przyjemność z jego spożywania nie odbiła się na naszym zdrowiu.

Moja ocena:
 
  4,5/10



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz