sobota, 6 kwietnia 2013

Zupa-krem z brokułów



W oczekiwaniu na spóźniającą się wiosnę proponuję Wam kolejną zieloną zupę krem, tym razem z brokułów. Jak się pewnie domyślacie będzie ona idealnym posiłkiem dla odchudzających się i inspiracją dla tych, którzy dopiero planują wiosenne zrzucanie nadmiernych kilogramów:) Brokuły, oprócz tego, że niskokaloryczne są dobrym źródłem błonnika, związków mineralnych (m.in. chromu, który reguluje stężenie cukru we krwi) oraz witamin (m.in. witaminy C wzmacniającej system odpornościowy). Zawierają ponadto związki o nazwie sulforany, które zapobiegają tworzeniu komórek nowotworowych.



Średnia wartość odżywcza
100g
Jedna porcja, 
300g
Wartość energetyczna
27 kcal
81 kcal
Białko
1,1g
3,3g
Węglowodany
2,6g
7,8g
Błonnik
1,1g
3,3g
Tłuszcze
1,7g
5,1g







Składniki (4 porcje):



  • 400 g brokułów
  • Średnia cebula
  • Duża marchewka
  • Ząbek czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • 3 szklanki wywaru warzywnego
  • Zioła prowansalskie
  • Bazylia
  • Sól i pieprz do smaku



Przygotowanie:



Brokuły podziel na drobniejsze różyczki, marchew pokrój w talarki. Wrzuć warzywa do garnka, zalej wywarem warzywnym i gotuj. Uprzednio skrojoną cebulę oraz czosnek podduś na oliwie, a następnie dodaj do garnka z warzywami. Dopraw wszystko przyprawami oraz ziołami i gotuj do miękkości. Na koniec, lekko przestudzoną zupę zmiksuj w blenderze. Jeśli wolisz treściwszą zupę, przed miksowaniem oddziel kilka różyczek brokuła i dodaj je do zmiksowanego kremu.

Do zupy możesz dodać pokrojoną w kostkę kromkę chleba graham podpieczoną w tosterze. Smacznego!

3 komentarze:

  1. Pyszna, próbowałem! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Malwi a z jakich warzyw Ty robisz ten wywar warzywny?

    OdpowiedzUsuń
  3. Do przygotowania wywaru warzywnego wykorzystuję marchew, pietruszkę, cebulę, por, seler naciowy, natkę pietruszki, liść laurowy, zielę angielskie, pieprz ziarnisty oraz lubczyk, który nadaje wywarowi wyrazistego smaku. Wszystko zalewam wodą i gotuję, aż do całkowitej miękkości warzyw. Na koniec odsączam wywar od warzyw. Najlepiej przygotować taki wywar w większej ilości i np. zlać do słoików i przechowywać w lodówce (do ok. tygodnia). Jeśli natomiast chcemy otrzymać wywar w szybszy sposób możemy wykorzystać gotowa kostkę rosołową, ale najlepiej taką bez glutaminianu sodu i z obniżoną zawartością soli. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń